W ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku przychody spółki ze sprzedaży produktów i usług wyniosły ponad 7,5 mln zł i były wyższe o ponad 700 tys. zł niż uzyskane rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży produktów własnych w ciągu 9 miesięcy br. były wyższe o 27% niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wzrosła w relacji rok do roku sprzedaż we wszystkich trzech liniach produktowych. Dzięki własnej bazie naukowej i laboratoryjnej Skotan rozszerza ofertę suplementów diety dla ludzi.

Skotan w trzecim kwartale kontynuował aktywną sprzedaż swoich produktów, aby utrzymać dobrą dynamikę z pierwszej połowy roku. W efekcie, w ujęciu dziewięciu miesięcy tego roku sprzedaż w linii produktowej Skotan Pharma o prawie 33%, a Skotan Animal o ponad 11%. Do sprzedaży trafił kolejny nowy produkt z linii Skotan Pharma. Tym razem to suplement diety przeznaczony dla dzieci powyżej 3 roku życia – EstroVita Genius Kids. Wspiera on koncentrację i funkcjonowanie mózgu, dzięki wykorzystaniu właściwości kompozycji olejów z mikroalg morskich, lnu, dzikiej róży i czarnej porzeczki.

Na przełomie 2021 i 2022 roku Spółka wprowadzi na rynek kolejny innowacyjny produkt – nową linię suplementów diety Yaast, wykorzystującą biomasę Novel Food w postaci unikalnego gatunku drożdży Yarrowia lipolytica, która otrzymała akredytację Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Będzie on wytwarzany w dwóch wersjach: Yaast Beauty dla kobiet i Yaast Men dla mężczyzn. Preparaty w formie kapsułek zawierają minerały m.in. selen, chrom i cynk, witaminę B7 oraz ekstrakty roślinne z żeń-szenia koreańskiego, miłorzębu japońskiego i pestek winogron. Mają wspomagać właściwą kondycję włosów, skóry i paznokci – w przypadku mężczyzn także odpowiedni poziom testosteronu i płodność – krążenie, działanie tarczycy i chronić przed stresem oksydacyjnym. Przy tworzeniu kolejnych produktów, które rozwiną funkcjonalności linii Yaast, Spółka wykorzysta m.in. właściwości probiotyczne biomasy Novel Food. Skotan zarejestrował już nowe wyroby w GIS, a obecnie finalizuje działania związane z identyfikacją wizualną marki i content marketingiem.

W trzecim kwartale Skotan prowadził aktywne rozmowy z zagranicznymi partnerami. W ich efekcie zawarto umowę z dystrybutorem, który wprowadzi suplementy diety dla ludzi pod marką Skotan na rynek Australii i Nowej Zelandii. Trwa również proces rejestracji produktów w Rumunii i Bułgarii. Spółka liczy też na sfinalizowanie do końca tego roku umowy o współpracy, dzięki której będzie mogła wejść na rynek kanadyjski. Obecnie produkty wytwarzane w zakładach w Czechowicach można kupić m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach, we Włoszech, w Hiszpanii, Holandii oraz w Stanach Zjednoczonych

Spółka odczuła w trzecim kwartale efekt intensywnie rosnących cen surowców i opakowań. W efekcie tych niekorzystnych zmian w otoczeniu rynkowym wzrosły również koszty kompleksowych działań przygotowawczych dla wprowadzenia na rynek nowych produktów.

– Wyniki samego trzeciego kwartału są wypadkową dwóch czynników – pierwszego, czyli rosnących kosztów surowców i opakowań, na co, tak jak przeważająca większość krajowych firm nie mamy wpływu oraz drugiego – jakim jest konieczność utworzenia rezerwy finansowej na spór z PARP. Naturalna specyfika naszego biznesu każe oceniać Spółkę z długoterminowej perspektywy. Główne procesy mają u nas bowiem swoje fazy realizacji i ciągłość w kolejnych kwartałach. Zaczynając od powstania produktu w laboratorium, przez etap jego wdrożenia do produkcji i kończąc na etapie wprowadzenia na rynek. Dlatego patrząc na minione trzy kwartały tego roku mamy utrzymany trend wzrostu przychodów ze sprzedaży produktów własnych o 27 procent rok do roku. To bardzo cenna tendencja bo pokazuje, że na bardzo konkurencyjnym rynku krajowym, umiemy korzystnie sprzedawać nasze produkty. Obecnie koncentrujemy się na procesach sprzedażowych, aby skorzystać z efektu sezonowego zwiększonego popytu na tego typu produkty jak nasze suplementy diety w czwartym kwartale oraz na wprowadzeniu do oferty kolejnego innowacyjnego produktu – mówi Jacek Kostrzewa, Prezes Zarządu Skotan SA.

Na wynik netto w trzecim kwartale, tak jak i w pierwszym półroczu wpływ miało utworzenie rezerwy w wysokości 1 436 tys. zł na potencjalne zobowiązania wynikające z decyzji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z dnia 16 kwietnia 2021 r. dotyczącej zwrotu przez SKOTAN S.A. środków pochodzących z umowy o dofinansowania projektu pn. „Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych”. Zarząd Spółki w dniu 4 maja 2021 r. złożył do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej odwołanie, zaskarżając przedmiotową Decyzję PARP w całości i wnosząc o skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania, względnie o wydanie nowej decyzji, w której PARP uchyli lub zmieni zaskarżoną Decyzję. Konieczność utrzymania rezerwy znalazła swoje odbicie także w wyniku wypracowanym przez Spółkę przez trzy kwartały. Gdyby Spółka nie była zobligowana do jej utrzymania, wynik netto po trzech kwartałach byłby dodatni.